GOVOR PREDSJEDNIKA


Inicijativa za povratak statusa grada Kotoru

"Prije nego sa vama podijelim šta me je navelo da se večeras zajedno ovdje okupimo i da predamo ovu inicijativu predsjedniku države, želim da iskoristim priliku da zahvalim gospodinu Milatoviću što je ovdje sa nama, da mu zahvalim što je samoinicijativno dao predlog za ovu inicijativu i što se samoinicijativno ponudio da je u dobroj mjeri promoviše. To je bio momenat kada smo shvatili da je sazrelo vrijeme da sve ono što su generacije unazad pokušavale da urade, dobije ishodište u zakonu.

Večerašnja inicijativa ima za cilj ne da bilo koga drugoga omalovaži ne da se samodopadljivo i samozaljubljeno istaknemo, nego da odavde večeras uz pomoć predsjednika države cijeloj Crnoj Gori i široj javnosti široj pošaljemo jednu lijepu priču – priču o tome da su iz ovog grada kretale mnoge stvari koje su oblikovale cijeli naš prostor. U dva milenijuma se desilo toliko toga da bi bilo teško sve pobrojati, ali ću se truditi da sažmem ono zbog čega bi Crna Gora trebala biti ponosna ovim gradom.

Vladimir Jokić

Predsjednik

Od Bokeljske mornarice koja traje 12 vjekova od 809 god, od pomena grada Kotora u zapisima Sabora iz Nikeje, od Gradske muzike koja već gotovo 2 vijeka svojim zvucima označava srce ovoga grada, Srpsko pjevačko društvo je jedinstvo koje je dva vijeka organizovano, a još i prije toga neformalno postoji i čini stub ovog grada. Od ljudi koji su činili da se pronese ime ovoga grada od fra Vita Kotoranina koji je izgradio Visoke Dečane, od porodice Zmajević, nadbiskupom i biskupima, Admiralu koji je osnovao Rusku flotu, o najstarijim pisanim dokumentima koji danas se nalaze u Crnoj Gori o pomenima grada Kotora. O tome da je večeras iza mene prepis Mirovnog ugovora Kotorana i Omiša iz 12 vijeka o bezbrojnima palatama i porodicama koje nisu oblikovale samo ovaj grad, već države i carstva, da bi sve to bilo prepoznato tek nakon katastrofe, jer ni katastrofe nisu bile rijetke koje su zadešavale grad. Danas se gordimo činjenicom da smo upisani na UNESCO-ovu listu 1979. God. Naredne godine će biti 45 godina od tog događaja. Upisani smo na UNESCO-vu listu nakon potresa kada je svijet došao, vidio i prepoznao šta bi gubitkom Kotora cjelokupna civilizacija izgubila. Od tog dana vjerujem da smo i mi postali svjesni onoga što baštinimo i šta čuvamo. Ono što je moje obećanje jeste da ću uložiti sav svoj trud, integritet i znanje da ova večerašnja inicijativa ne ostane puko slovo na papiru već da dobije ishodište u zakonskim riješenijima.

Za kraj, nećete mi zamjeriti da sa vama podijelim još jedan utisak. Prethodnih dana je bilo različitih viđenja na ovu inicijativu. Želim ovdje da potcrtam da ovo nije inicijativa Vladimira Jokića ni lično ni politički, već da je ovo inicijativa koju je podnosio, vjerujem, svaki moj prethodnik na različite načine, da je ovo inicijativa iza koje stoji svaki građanin Kotora i oni bivši ali i oni budući, i generacije koje su prošle i koje dolaze. Zbog toga smatram da ova inicijativa treba da bude trenutak u kojem ćemo sve naše razlike staviti u stranu i svi zajedno stati i dati svoj najveći mogući doprinos kako bi u što skorijem roku imali priliku da napravimo proslavu vraćanja statusa. Nije ovo inicijativa ni protiv koga i da sve jedinice lokalne samouprave u Crnoj Gori uključujući i Kotor imaju status grada, mi bismo opet tražili da država prepozna ovaj grad kao poseban, ne što je ta posebnost neophodna već zato što je to prepoznavanje potrebno državi radi njenog napretka."



Galerija